Akik legyőzetve is győztesnek bizonyultak
Ha valakiről azt mondják, hogy az élete nyitott könyv, az azt jelenti, hogy bármely lapját felüthetjük anélkül, hogy csalódás érne bennünket. Dr. Horváth János professzor életregénye is ilyen. Ezt a majd’ egy évszázadot átfogó életművet, gazdag életutat foglalták írásba a szerzők, Zsiros Mária és Menyhárt Ferenc.
Április végén Kövér László személyes jelenlétével tisztelte meg a könyv „főszereplőjét” és a szerzőket is a budapesti ősbemutatón. Köszöntő beszéde a történelmen átívelő személyes sorsra fókuszált: – A huszonhárom esztendősen a Gestapo által elfogott és a nyilasok által halálra ítélt, ám a börtönből megszökött Horváth János huszonhat esztendősen, 1947-ben a kommunisták börtönébe került, majd az 1956-os forradalom és szabadságharc során tanúsított szerepvállalása után, harmincöt évesen vált száműzötté. Horváth János megmaradt a haza és haladás emberének, 1997-ben történt végleges hazatérése után pedig a gondviselés elégtételt nyújtott neki azáltal, hogy 1998-ban ismét tagjává válhatott a demokratikus Magyarország szabadon választott országgyűlésének.
Szente Tünde és Pordány Sarolta megjelent könyvükről beszélgetett a Zsiros Mária – Menyhárt Ferenc szerzőpárossal. Érdekes, tanulságos olvasmány
Fotó: Hankusz Kálmán/Dunaújvárosi Hírlap
A haza és haladás eszméjének a XXI. századi közjogi kereteit megteremtő Alaptörvényünk elfogadása napján, 2011. április 25-én Horváth János az országgyűlés korelnökeként személyesen is beteljesíthette mindazok vágyát és akaratát, akik 1947-ben és 1956-ban legyőzetve is győztesnek bizonyultak – méltatta a professzort az országgyűlés elnöke.
Ennek a „nyitott könyvnek” – dedikálással egybekötött – dunaújvárosi bemutatója pénteken volt az Intercisa Múzeumban, ahol Szente Tünde és Pordány Sarolta beszélgetett a szerzőpárossal „az élet sava-borsáról”.
Várkonyi Zsolt