A nyugalom gyógynövénye

A teremtő erő - akármi, akárki legyen is az - eleve elrendelte, hogy a természetben létező dolgok egyensúlyra törekednek. Az egyensúly pedig azt jelenti, hogy mindennek megvan a viszonylagos helye és feladata. A kő feladata, hogy morzsolódjon az idő vasfoga által, és keveredve kimúlt életek maradványaival talajt képezzen. A hangya feladata, hogy a kezdetleges talajt finomítsa, lazítsa, a maradványok beépülését gyorsítsa. A fa feladata, hogy megkösse ezt a talajt, különben a szél és víz szanaszét hordaná. A gomba feladata, hogy tápanyaggal lássa el az otthonra lelt növényeket, és segítse a masszív faanyag korhadását, így talajba kerülését. Körben forog az egész, mint a vásári hinta. Még a látszólag gonosz kórokozóknak, is megvan a szerepe, hiszen nem hagyják elburjánzani az egyik vagy másik szereplőt az élet amúgy kegyetlen versenyében. A haszonnövények esetén más a helyzet. Megteszünk mindent, hogy győztessé tegyük őket, kiiktatjuk minden vetélytársukat, optimalizáljuk környezetüket a legjobb terméshozam érdekében. A modern mezőgazdaságban sajnos mindenáron. Egy falusi porta is a kőhöz, hangyához, gombához hasonló elemi egység a társadalomban. Van helye és feladata. A haszonnövények termesztését a lehető leghatékonyabb módon megvalósítani is egy ilyen feladat és csodálatos módon egy tanya működése nem igényli az ellentmondást nem tűrő, agresszív technológiák alkalmazását. Erre tökéletes példa a fűszernövények háztáji termesztése. Az alábbi írás főszereplője a nagyon hasznos "czitromfű".

Megjelent a Dunaújvárosi Hírlap Eszterlánc sorozatában 

Séta közben a Duna-parti korzón fedezte fel Janka, hogy a szálloda teraszát lekerítő virágládákba a muskátlik és begóniák mellé fűszer- és gyógynövényeket illesztettek jó ízléssel és hozzáértéssel a kertészek. Egymást váltották a kakukkfüvek, oregánók, levendulák és citromfüvek az egynyári virágok társaságában. A látvány és az ötlet lenyűgözte.

Odahaza a kertben a legnagyobb sikereket a citromfű termesztésével érte el, s az évek során alaposan kiművelte magát a szaporítás és felhasználás terén. Ajándékozásra is jutott bőven, frissen, avagy szárítva, olyankor kisebb előadást tartott annak eredetéről és élettani hatásáról.

dsc06199.JPG

Tulipánok bújnak ki a zsenge citromfűhajtások közül

Fotó: alapitajhaz

A növény latin neve: Melissa – görög eredetű női név, jelentése: mézelő méh. A növény virágaiban ugyanis különösen sok a nektár, ezért a méhek fölöttébb kedvelik, amint erről Plinius római író is egykoron beszámolt. Vergiliustól pedig azt is megtudjuk, hogy a méhészek azért dörzsölik be a kaptár oldalát vele, hogy a gazdák a kirajzásra készülő méheket maradásra bírják. Csapó József debreceni főorvos 1775-ben megjelent füveskönyvében ír a „czitromfűről”, és annak eredetéről.

Dél-Európában a görögök terjesztették el, nyugat-európai kolostorkertjeikbe a Benedek-rendi szerzetesek vitték. Nagy Károly császár 810 táján rendeletben írta elő alattvaló számára a hasznos gyógynövény termesztését. A népi gyógyászat a „nyugalom gyógynövényeként” emlegetett növényt szinte minden betegségre használja. Rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe- vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál és megfázásnál segít, miként idegesség és álmatlanság esetén is jó. A tudomány elismeri előnyeit, illóolajának baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatását. A citromfű leveleinek hatóanyagai az illóolajok (citronellál, citrál), a cseranyagok, a flavonidok, a kávésav, a gyanta és a szaponin.

14.JPG

Szívós növény a citromfű; dézsában, kosárban magára hagyva is vígan megél

Fotó: alapitajhaz

A túlhajszolt életmód okozta, gyomortájéki szorító érzést, esetenként a görcsös fájdalmakat jól oldja teája. Lefekvés előtt fogyasztva, hatására kipihenten ébredünk, nyugodt, kiegyensúlyozott lesz a napunk. Diákoknál a vizsgaidőszak elengedhetetlen kelléke, hiszen oldja a vizsgadrukkot. Kitűnő szer frontérzékenység és fejfájás esetén is. A citromfű olajából készített masszázsolajjal bekenve a mellkasunkat vagy akár egész testünket, a szapora szívverés, a feszült idegállapot és a félelemérzés tüneteit mérsékli, csökkenti a vérnyomást. A rándulások gyógyítására használt lóbalzsam alkotóeleme.

Amikor Janka férfi ismerőseinek ajánlotta a citromfüvet, a tinktúra recept nyerte meg leginkább tetszésüket. Úgy szól a recept, hogy öntsünk 100 ml vodkát (!) 4 teáskanálnyi citromfűre és hagyjuk állni 2 hétig meleg helyen, majd szűrjük le, végül sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be a halántékot a tinktúrával, de a készítmény ajánlott herpesz vagy akár depresszió kezelésére is.

Ablakpárkányra, teraszszegélyekre ültetve távol tartja a szúnyogokat. Valószínűleg ebből a megfontolásból is helyezték a Duna-parti korzóra a népies nevén méhfüvet, macskamézet, mézelkét, igaz nádrafüvet, avagy citromszagú melisszát a többi szépséges növény közé.

Szente Tünde

Címkék: Tanyavilág