A sárga pöttyű doktor

Van a tanya mögött egy ugaron hagyott termőföld. Kora nyáron a pipacs és megannyi mezei virág veszi birtokba színpompás takarót borítva reá. Ha tüzetesebben szemügyre vesszük a vad füvek és gyomok népes seregét, megbújik egy kedves kis fehér szirmú, sárga gombközepű virágzatot ontó, törékeny növény. Már le is szednénk, mondván, hogy kiszárítva pompás gyomornyugtató tea készülhet belőle. De álljunk meg egy kicsit, hajoljunk csak még közelebb! Hagyjuk békén ezt a kis utánozó majmocskát, ebből ugyan nem lesz jó nedű, legföljebb valami boszorkányfőzet!

Megjelent a Dunaújvárosi Hírlap Eszterlánc sorozatában

Szélsőséges érzelmi reakciókat mutató gyermeteg problémáink kezelésére, nagy idegi megterhelést jelentő élethelyzetek feszültségeinek oldására alkalmas. A barlangjában lakó tündér kiszabadulva, minden enyészettel járó folyamatban, gyógyítóan hat, ébredést hoz – írja róla az ezotéria.

A sárgapöttyre körített fehérek be-belakták szirmukkal a rétet, a harsant zöld se birkózott a virággal, csak hempergett az áldás illatával, egy folt elég volt – leste a gyerekszem, hogy fehéredő rejteket keressen, s mikor a szirom lágyan visszahajlott, a jobb kéz gyűjtve töltötte a markot, csak szedtük-vettük, térden körbejárva, míg beleszaporodtak a kosárba, majd teregették, örömében hagyták, nap szítta meg, sugarak szárogatták, bekönnyedült egy vászonzsák ölébe, s míg fölhevült a beleszáradt fénybe, már tudta bajra-nyűgre hogyan fogják, lobbant vízbe mint oltsák a szomját, s csak Isten látta mikor, milyen okból, de gyógyított a sárga pöttyű doktor – ihlette versre Mitykát, a Napkorong Irodalmi Klub költőjét.

A szimbólumok nyelvén az érzékek és a szellem nyugalmának jelképe, Mária lelki gyógyító erejével hozták összefüggésbe. Alkalmas arra, hogy a lángra lobbantott, s megcsalatott szív gyulladását lelohassza, hiszen nem csak a testi gyulladásokat, hanem a szerelem tüze által okozott sebeket is gyógyítja. Női névként ismert, a latin férfinév női párja, jelentése nemesi születésű, aki az áldozatoknál szolgált.

Dél- és Kelet Európában őshonos, de ma már több földrészen megtalálható. Nagyon régóta ismert, már az ókori rómaiak és görögök is alkalmazták. A világ egyik legnagyobb termesztő területe a Nógrád megyei Szarvasgedén, mintegy száz hektáron pompázik. Kevesen tudják, hogy egy kerepesi magyar vállalkozás illóolajának gyártásában piacvezető a világon. Az Alföld eredet megjelölésben, meghatározott területeiről kézzel begyűjtött, vadon termő növény 2015 óta hungarikumnak minősül.

05290038.jpg

Bár nagyon hasonlít a kamillára, ez valószínűleg a nehézszagú pipitér

Fotó: Németh Zsolt

A 2016-os Év Gyógynövénye, a hazai népi gyógyászatban alkalmazott gyógyító növények egyike. Virágzatát és az abból nyert illóolaját széleskörűen használják, gyógyhatása több hatóanyag együttes jelenlétének eredménye. A csöves virágok színét is adó sárga flavonoidok a gyulladáscsökkentésben és görcsoldásban játszanak szerepet.

Emésztési panaszokat enyhítő hatását a népi tapasztalat és kísérleti eredmények, bőrpanaszokat enyhítő hatását klinikai kutatások is alátámasztják.  Pattanást, tályogot, nehezen gyógyuló sebeket, illetve körömágygyulladást kezelnek vele. A „szűzek anyja”, „anyafű” népies neve arra utal, hogy a nőgyógyászatban is használták görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére. Jótékony hatással bír az altesti gyulladások, aranyér, lábszárfekély esetén is.

05290041.jpg

Ez is pipitér, a kamilla 'sárga gombja' vaskosabb, kúposabb. Vigyázat: a pipitér allergizálhat!

Fotó: Németh Zsolt

Gőzöléssel enyhíti a köhögést és a vírusos, bakteriális légúti fertőzések tüneteit, serkenti az immunrendszer működését. Gargalizálással megszűntethetők a fogíny, a száj és a torok gyulladásai. Szájban lévő sebek, afták esetén sokszor az öblögetés a megfelelő gyógyír. A fogzó baba állkapcsát olajával bedörzsölik a fájdalom ellen. Hiperaktív gyerekek és hasfájós babák nyugtatószere. S ha még eddig nem sikerült rájönni, miről is van szó, a megfejtés nem más, mint latin nevén Matricaria chamomilla, Matricaria recutita, népies elnevezéssel Orvosi székfű, közismerten Kamilla.

Szente Tünde

Nagy köszönet a csodás fotókért Németh Zsoltnak, akinek további remek fotói megtekinthetők az alábbi linken: https://www.facebook.com/minekezazemil.nemeth.zsolt?fref=ts

Címkék: Tanyavilág