A Tisza „ékszere”

 Eszébe jutott, amikor először evett kecsegepörköltet túrós csuszával a fényeslitkei unokatestvérénél. 

Öcsike, aki valójában József, akkortájt néhány kilométeres szakaszt bérelt Tuzsérnál a Tiszán, onnan került a lábasba az őshonos halfajunk ízletes példánya, amely származásánál fogva egykoron a jégkorszak után jutott hozzánk a Fekete-tenger környékéről. Régen szinte minden hazai folyóvízben fellelhető volt, napjainkra azonban a korábbi állománynak csak a töredéke maradt fenn.
Meg is lepődött Eszter, amikor a férje eléje tette a bevásárlócsarnokból beszerzett, már szinte konyhakész, gyönyörű portékát. A tokhalfajta teste nyúlánk, hátán, hasán csontvért húzódik, enyhén felfelé hajló orra adja semmi máshoz nem hasonlítható karakterét. És ami az ízét illeti, a sárgás, olajos, szálkamentes húsa, gerincének porcdarabkáival, egyenesen kiváló! Sokat elárul róla, hogy a kényes jószág a nagyon tiszta vizet szereti.

Úgy döntöttek, a makói kecsegepaprikás receptjét követik ezúttal, azt teszik a vendégeik elé. Messziről érkeznek, Madridból jönnek haza tíz napra Kingáék, s hozzájuk is ellátogatnak egy vacsora erejéig. A gimnáziumban voltak barátnők, évente egyszer találkoznak, de már a párjukkal és időnként gyermekeikkel kibővítve a kört. Zoli, a férj igazi ínyenc, biztosan nagyra értékeli az igyekezetüket.
Nem mellesleg a Bocuse d’Or európai döntőjén, 2016-ban Budapesten a halas versenyfeladat során a versenyzők egy hungarikummal, a dunai kecsegével és annak kaviárjával dolgoztak. Ez kissé elgondolkodtatta Esztert. Dunai kecsege? Tudomása szerint egy ideje a kecsegék az egész évben nem fogható fajok közé tartoznak. A fia, Krisztián ennek utánanézett. A Tisza középső szakaszán 2015. június 26-ától év végéig engedélyezték a horgászatát, horgászonként legfeljebb 2 db 50 centimétert meghaladó kecsegét tarthattak meg. A 2017. esztendőben fogási tilalom vonatkozott a széles kárászra, a vágódurbincsra és a kecsegére. S mivel nem egyértelmű a válasz, lehet vagy sem kifogni a folyóból, megkérdezik Rudolfot, a helyi sporthorgász-egyesület elnökét.

Eszter a konyhában elkészítette a pörköltalapot, sózta, borsozta, egy kevés halalaplével felengedte, a makói kolbászkarikákat belefőzte. Hozzáadta a laskagombát és a friss, apróra vágott petrezselymet, majd a feldarabolt, sózott kecsegét. Kalocsai édes-nemes paprikaőrleménnyel fűszerezte, további hallével felengedte, liszttel, főzőtejszínnel behabarta.
A kecsegeprogram keretében több figyelmet fordítanak a „Tisza ékszere” néven is emlegetett hal állományának pótlására. Tízezer kecsegeivadék került Tiszabercelénél és Tuzsérnál a Tiszába, állt egy korábbi híradásban. A program célja, hogy a rendszeres telepítések eredményeként stabil kecsegeállomány alakuljon ki. A kecsegék tápláléka férgekből, csigákból, rovarlárvákból áll, ezeket a mederfenékről fogyasztja el. A tiszavirág lárvái kedvenc csemegéi közé tartoznak: ahol ez a kérészfajta megtalálható, számíthatunk a jelenlétére.

Este hét órára ígérték az érkezést Kingáék, valamivel előtte főzte ki Eszter a csuszatésztát. A meisseni típusú, kék hagymamintás étkészlettel terített, s kikészítette annak hosszúkás, mély tálalóját, hogy halpaprikással, vele párhuzamosan pedig házi juhtúrós csuszával töltse meg, néhány karika zöldpaprikával, tejföllel díszítse. A férfiakra bízta, döntsék el, hogy száraz, testes, határozott savú fehér vagy karakteres, fűszeres vörösbort választanak hozzá.