NapTár - 21 Fejér vadász - Könyvbemutató

 

A Vadászok Fejér megyében – Vadászportrék 2021 című kötet ünnepélyes könyvbemutatója az Országos Magyar Vadászati Védegylet 140 éves jubileumi megyei ünnepségének részét képezi. Tervezett időpontja és helye: 2021. szeptember 3-a (péntek), a Nádasdladányi kastély könyvtárterme.

  • A 140 éves Országos Magyar Vadászati Védegylet jubileumát a tervezett májusi időponthoz képest, szeptemberben ünnepeljük – tájékoztatott MéhesLajos, megyei vadászkamarai elnök, a „Vadászportrék 2021” című kötet felelős kiadója. Ilyenkor szokás szerint, a múlt nagyjait állítjuk példaképül, visszamegyünk az időben. Ezzel nincs semmi probléma, ez így helyes, ugyanakkor, köztünk élnek és dolgoznak olyan, a vadászathoz kapcsolódó személyek, akik egész életüket ennek szentelték, hatalmas élet- és szakmai tapasztalat birtokában vannak. Feltettem a kérdést, miért csak azután váljanak legendává, miután meghaltak? Miért nem nézzük meg, kik vannak a megyében olyanok, akik köztünk élnek, és már letettek az asztalra valamit. Jó lenne, ha példaként állhatnának a fiatalabb generációk tagjai számára. Fel lehet keresni őket, szakmai kérdésekben ki lehet kérni a véleményüket. Minden megyében találnának ilyen embereket, mert tele van az ország kiváló szakemberekkel.
  • A 21 nyerő szám, ezért is húztuk meg jubileumi kiadványunknál a határt ennél a létszámnál, vagyis „21 Fejér Vadásznál”. Azonban ne gondolja senki, hogy ezzel bezárult a kör, hiszen tervezzük a folytatást. Minden évben kiadnánk a Vadászportrék kötetünket, amelybe az a 21 ember kerülne bele, aki méltó a megjelenésre. Az erkölcsi elismerésnek a kitüntetések mellett ez is egy módja.

Méhes Lajostól azt is megtudtuk, hogy - többek között - Emléktábla avatás is részét képezi a szeptember 3-i nádasdladányi jubileumi megyei rendezvénynek.

Könyvbemutató méltó környezetben

Az angol Tudor-stílusban, Linzbauer István tervei szerint, 1873-76 között épült Nádasdladányi kastély több helyiségéről tudjuk, hogy Nádasdy Ferenc gróf vadászszenvedélye játszott fontos szerepet berendezésükkor. Ezen termek közé tartozott a trófeákkal és vadászjelenetekkel díszített ebédlő, a biliárdterem, ahol a ló-ábrázolások Emil Adam agárdi falkavadászatot megörökítő (1882), a mai napig fennmaradt, központi helyen található festményét vették körbe, és a könyvtár is, amelynek egyik kiemelt dísze volt Pausinger szarvas-portréja. A kastély reggeliző terme – és egyben átjárója, kis előcsarnoka -, illetve a vendégszárny folyosója, a korábbiakkal szemben, már nem csupán jelezte a háziúr szenvedélyét, hanem mindenki számára tudatosította, hogy a vadászat Nádasdy Ferenc gróf életének egyik központi szereplője. A falakon több sorban elhelyezett és feliratozott trófeák, agyarak, kampók, kitömött kakasok, kakastollak több tucatnyi képi ábrázolással kiegészítve tanúskodnak Ferenc gróf és utódai sikereiről és az általuk bejárt hazai és külföldi vadászterületek gazdagságáról – olvasható Bányai Balázs – Sánta Ákos: Vadászok és vadászatok Fejér megyében című kötetében.

FOTÓ (Sz.T): A hamarosan megjelenő kötet egyik megszólalója: Fekete Tamás, akit a Velencei-tó Matula bácsijaként emlegetnek. A fénykép a visszaemlékezés helyszínén készült a „Vadászportrék 2021” című gyűjteményes kötet felelős szerkesztője, Pechtol Lajos társaságában.