Értéktárba kerültek az alapi táncok

Örömmel értesültünk a hírről, hogy a 2015. január 15-i, ez évi első ülésén a Fejér Megyei Értéktár Bizottság az "alapi ugrós- és kanásztánc" felvételéről döntött a Fejér Megyei Értéktárba. Idézzük a határozat szövegét:

1. Érték: Az alapi ugrós- és kanásztánc

Alap község két népművészet mestere díjat kapott táncossal büszkélkedhet. Nevezetesen néhai Fekti Józseffel és néhai Ulicza Jánosnéval, akiknek táncaik, énekeik felkerültek a szellemi és kulturális örökségek listájára. Táncaikat jelenleg is az Alapi Mezőföld Népi Együttes ápolja.

Az alapi ugrós- és kanásztánc a maga nemében egyedülálló a tánc nemek között, melyet Pesovár Ferenc gyűjtött össze.

A Fejér Megyei Értéktár Bizottság tekintettel arra, hogy az alapi ugrós- és kanásztánc az egyik legismertebb Fejér megyei tánctípus, valamint országosan is elismert, indokoltnak tartotta a megyei értéktárba történő felvételét.

Az alapi ugrós- és kanásztánc két meghatározó személyisége:

Fekti József (1903-1979): családjának valamennyi tagja aratócseléd volt. Tíz testvérével és szüleivel az egész országot bejárták munka reményében. Kanászbojtárként tanult meg táncolni akkori számadójától Boros Józseftől. Fekti lábain éledt újjá a már csaknem feledésbe merült alapi kanásztánc, amelyet Fekti József két keresztbe fektetett bot felett, kezében a harmadikat forgatva járt. 1958-ban keresték fel először néptánc kutatók, Martin György és Pesovár Ferenc személyében. Ezt követően rendszeresen lépett fel feleségével, majd annak halála után Ulicza Jánosnéval. 1975-ben lett a Népművészet mestere.

Ulicza Jánosné Bernáth Rozália (1906-1992): alacsony, törékeny alkatú, szelíd természetű asszony volt. Nyolc testvérével együtt korán megismerte a munkát, családjában szülei és testvérei is szerették a táncot, zenét. Férje is jó táncos és énekes volt. 1957-ben járt náluk néprajzkutató Pesovár Ferenc személyében. Férje halála után 1966-tól Fekti József lett a táncospárja. A Népművészet mestere címet 1978-ban kapta meg.