Mi, DUNAÚJVÁROSIAK II.
XXI. századi helytörténetírás
A Mi, DUNAÚJVÁROSIAK Facebook-csoport bejegyzései alapján elkészült a második közösségi portrékötet, így már az elsővel együtt összesen kétszázötven arra érdemes személynek állítottak emléket, közöttük szép számmal a vasműhöz kötődőknek.
Miként az első kötetnél, most is a Béke étterem szolgált az ünnepélyes könyvbemutató helyszínéül. A kísérőprogramok közül a zene és a tánc ezúttal sem maradt el, a Hangulat Nosztalgia Zenekar – tagjai: Kovács János, Ágyik József, Mukli István, Pók László, Horváth János – gondoskodtak az igényes szórakoztatásról.
Erre az alkalomra jelent meg az 1950-es évek fotóit tartalmazó, kísérő szöveggel ellátott, sorszámozott Retro falinaptár is.
– A Facebook-csoport két éve 900 tagból állt, ma már a létszám meghaladja a 4000 főt. A második
kötetbe sikerült összegyűjteni száznál több régi dunaújvárosit, olyanokat, akik méltók arra, hogy ne felejtsük el őket soha – mondta el Miskolczi Miklós író a köszöntőjében, a november 30-ai ünnepségen.
Rózsa György, a neves televíziós személyiség ajánlotta az egybegyűltek figyelmébe az új könyvet, aki „generálisan eredeti találmány”-nak nevezte a kezdeményezést: – A helytörténetírás XXI. századi, merőben új módszere ez a kötet, egy csodálatos, új felfedezés és lehetőség, a net és a Facebook unikális felhasználása. Közönség-, és főként közösségteremtés teljesen új módon. Egy FB-csoport és egy könyv, amelynek több százan, ezren íróivá válhatnak, illetve váltak, amely folyamatosan bővülhet, alakulhat, s amely könnyebben hozzáférhető, bármely korábbi terjesztési módot lepipál. Csodás új lehetőség nyílt meg egy város bemutatására – nem az épületek, intézmények, gyárak megismertetésére, hanem teremtőik, működtetőik közelhozására.
A kötetben megtalálható többek között Loy Árpád, Zsámbok Elemér, Kardos János, Makray Tibor, Békési György, Bezdek Károly, Kecskeméti László, dr. Varga Lajos, Wittrédi Mihály, Jung Istvánné, Horváth László, Nagyéri Károly, Füzes Barnabás, Réti Vilmos, Pintér Imre (a Pedro), Zuigéber János, Sütő Zoltán, Pilter Pál portréja is – a teljesség igénye nélkül.
Szente Tünde