Nap-Tár - Emlékműavatás
2021.06. 14. | Az OMVK Fejér megyei szervezete |
Széchenyi Zsigmond utolsó vadászata: 1965. június 13-án
- A Szentlászlópuszta nevű erdőrészen esti les során 1965. június 13-án egy vékony, 28 centiméter hosszúságú, hatos bakot lőtt. Ez a les volt életének utolsó vadászata – olvasható a Fejér Megyei Történeti Évkönyv 32. „Széchényiek Sárpentelén” címmel 2019-ben, a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára gondozásában megjelent kiadvány „Széchenyi Zsigmond Fejér megyei vadászatai” című fejezetében.
A Zöld Erdő Vadásztársaság szervezésében, a 2021-es „Egy a Természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás programsorozatának részeként, június 13-án emlékművet avattak Széchenyi Zsigmond utolsó vadászata helyszínén, Ráckeresztúr, Lászlópuszta Szentháromság emlékparkjában. A házigazda jogán Kovács János vadászmester köszöntötte a megjelenteket és egymás után mikrofonhoz szólította az ünnepség felkért hozzászólóit, dr. Kovács Zoltán kormánybiztost, Tessely Zoltán országgyűlési képviselőt, Keczán Pál vadásztársasági elnököt, dr. Szentes-Mabda Katalint, Ráckeresztúr polgármesterét. Dr. Kovács Zoltán, az Egy a Természettel Nonprofit Kft. kormánybiztosa ünnepi beszédében kiemelte Széchenyi Zsigmondnak a vadászati kultúra iránti elköteleződését, az egyetemes kultúrában betöltött értékteremtő szerepét. Az ünnepi megemlékezés részét képezte az a könyvkiállítás, amely válogatást tartalmazott Széchenyi Zsigmond életművéből.
A Vadászkamara Kürtegyüttes olyan különlegességekkel lepte meg közönségét, mint az „Egy a természettel” fanfárja, vagy az együttes vezetőjének, Nagy Csabának szerzeménye: Gróf Széchenyi Zsigmond indulója.
Rékasi Csaba festőművész alkotását – Széchenyi Zsigmond utolsóként elejetett őzbakjáról festett képét - is láthatták az emlékezés résztvevői. A festményt az év végi Jótékonysági vadászaton bocsátják licitre, az ebből befolyt összeg növeli a jótékonysági adomány értékét.
Sárvár-felsővidéki gróf Széchenyi Zsigmond Antal (Nagyvárad, 1898. január 23. –Budapest, 1967. április 24.) magyar vadász, utazó, író. A magyar vadászati kultúra kimagasló alakja. Afrika, India, Alaszka és Európa vadásza. Vadászkönyvtára Magyarország legjelentősebb vadászati szakkönyv gyűjteménye.
A második világháború alatt és után
A második világháború alatt nagy veszteség érte. Leégett budapesti Istenhegyi úti villája, és megsemmisült trófeagyűjteménye. Vadászati felügyelőként dolgozott az Országos Erdészeti Központban 1947-től. A Mezőgazdasági Múzeumban szakmúzeológus (1950). Kitelepítették egy Hajdú megyei, Polgár melletti tanyára 1951-ben. Az 1950-es években bekerült a Keszthelyi Helikon Könyvtárba, ahol a vadászati irodalomból négynyelvű szakbibliográfiát állított össze. A Szépirodalmi Könyvkiadó újból kiadta 1955-ben - a már negyed százada megjelent - Csui!...-t. Felesége Hertelendy Margit bátorítására és biztatására ismét írni kezdett.
Állami expedícióval (Dénes Istvánnal, Szunyoghy Jánossal, Schuller Imrével és Böröczky Kornéllal) Kelet-Afrikában járt 1960-ban. 1964-ben kilencedszer, de egyben utoljára jutott el Afrikába. Élete utolsó éveiben elismerték munkásságát. Budapesten hunyt el 1967. április 24-én. Szakkönyvtára - csodával határos módon túlélte a második világháborút, - több mint 4000 kötetet számlált. Széchenyi Zsigmond vadászkönyvtára Magyarország legjelentősebb vadászati szakkönyvgyűjteménye, amelyet 1969-ben a Mezőgazdasági Minisztérium megvásárolt a Természettudományi Múzeum számára.
A vadászíró magyarsága példaértékű. Magyar nyelven írt és itt maradt, nem ment el, pedig megtehette volna.
A Zöld Erdő Vadásztársaság több, mint 5000 hektáron működő apróvadas vadásztársaság, nagyon kedvező területi és élőhely adottságokkal. A főváros közelében (30 km) kedveltek a telepített fácánvadászatok, ahol nem ritka a 3-5 db kompetencia. A vadfácán, a mezei nyúl szaporulat, valamint az őzállomány is jelentős. Az utóbbi néhány évben az erdős és nádassal borított területeken megjelent az aranysakál, de célirányos hajtóvadászattal már számos egyed terítékre került. Váltóvadként megjelenik a vaddisznó és néha a gímszarvas is.
FOTÓ (Sz.T): Emlékműavatás 2021. június 13-án Ráckeresztúr Szentháromság emlékparkjában. Az ünnepségen az Országos Magyar Vadászkamara Fejér Megyei Területi Szervezete is képviseltette magát.