Romhányi Attila: A centrális teljes holdfogyatkozás

 

Holdunk 406 184 kilométerre járt a Föld centrumától

 

(Az előadás az V. Alapi Irodalmi Pikniken 2018. 07. 27-én hangzott el.)

  • Előadásomban ismertettem az aznapi, tehát július 27-i centrális teljes holdfogyatkozás lényegét, amely 103 perc hosszú totalitással bírt (max.107 perc lehet), amely szinte megkoronázta a tőle 5,5 fokkal délre kelő Mars bolygót.

A 15-17 évente bekövetkező nagy Mars oppozíciók közül, 2018. július 27-e éjjelén ismét bekövetkezett egy újabb nagy Mars szembenállás (oppozíció), majd a vörös-bolygó július 31-én földközelbe ért (föltávolság, 57,6 millió km) és csaknem 2018 végéig kiválóan megfigyelhető marad. Legutóbb 2003-án volt egy még nagyobb Mars oppozíció, földtáv: 55.7 millió km.

 

A 2018. július 27-i teljes holdfogyatkozás volt a 21. század leghosszabb holdfogyatkozása, mert az évszázad következő totalitásai nem haladják meg a 100-102 percet.

Ismertettem, hogy miként jönnek létre a Nap és a holdfogyatkozások, és mi a lényege a centrális holdfogyatkozásoknak.

 

Kissé részletesebben: A Hold pályasíkja 5 fokos szöget zár be Földünk pályasíkjával (Ekliptika), amely utóbbit a felszálló és leszálló csomópontokat összekötő vonal mentén metszi. Nap- és holdfogyatkozások csak e két csomópontban, vagy azok közvetlen közelében jöhetnek létre, amelyek 18 év és 11 nap alatt, nyugati irányban körbejárnak a holdpályán, és évezredek óta meghatározzák a fogyatkozások sorrendjét (Szárosz ciklus).

 

A Föld árnyékkúpjának átmérője a Hold távolságában változó, mert Holdunk ellipszispályán mozog a Föld körül, ugyanakkor a Föld naptávolsága is változó, mert mi is ellipszispályán mozgunk a Nap körül. A földárnyék átmérője a Hold távolságában, 8958 – 9470 km között váltakozik, amelyeket osztva a Hold 3474 km-es átmérőjével, megkapjuk, hogy a földárnyék az égen a Hold látszó átmérőjének, 2,58 - 2,73-szorosa. Centrális holdfogyatkozásról akkor beszélünk, amikor a Hold legalább egy része áthalad a földárnyék középpontján. A centrális holdfogyatkozások közül is azok a hosszabbak, amelyek nem a Hold földközelében következnek be, amikor is a Hold gyorsabban mozog a földkörüli pályáján (Kepler II. törvénye), hanem azok, amelyek földtávol közelébe esnek: ekkor a Hold lassabban halad pályáján, tehát több időre van szüksége ahhoz, hogy keresztezze a földárnyékot.

 

A 2018. július 27-i teljes holdfogyatkozás közepén, Holdunk 406 184 km-re járt a Föld centrumától (csaknem a maximális holdtávolságban), ezért ez a nem mindennapi jelenség igen hosszú lett (Holdátmérő, 29,4 ívperc).

 

Ismertetettem a július 27-i teljes holdfogyatkozás kontaktusainak időpontjait és a fogyatkozás megfigyelésének módjait, amelyek választ adhatnak légkörünk pillanatnyi állapotáról.

 

Az öt "szabadszemes" bolygó állása és megfigyelhetősége:

           

            Merkúr bolygó megfigyelése és láthatósága.

            Vénusz oppozíció és az égitest megfigyelése, láthatósága.

            Mars bolygó: a 2018. július 27- n bekövetkezett Mars szembenállás után, csaknem  

            2018 végéig megfigyelhető.

            A Jupiter és Szaturnusz óriásbolygók és holdjaik megfigyelése, láthatósága.